ГоловнаДовідникЗдійснення перевезення → Завантаження, розвантаження та обробка вантажів

Завантаження, розвантаження та обробка вантажів

Незважаючи на те, що використання транспортних засобів, контейнерів, інших вантажозахисних засобів істотно знижує фізичний вплив, якому піддається вантаж під час перевезення, неправильне, або недбале розміщення або завантаження небезпечних вантажів, відсутність відповідного блокування, обв'язки або кріплення можуть стати причиною травмування персоналу під час обробки або перевезення вантажу. Це може завдати серйозних пошкоджень вантажу і транспортному обладнанню, пов'язаних з великими витратами. Працівник, який розміщує і закріплює вантаж в транспортному засобі або контейнері, може бути останнім, хто оглядає транспортну одиницю і вантаж до його розвантаження в кінцевому пункті призначення. Таким чином, на його кваліфікацію покладається безліч людей, в тому числі: екіпаж транспортного засобу, інші учасники дорожнього руху, а також працівники, що розвантажують транспортну одиницю. Всі перелічені вище особи можуть наражатися на небезпеку через погано закріплений в контейнері або транспортному засобі вантаж, або через невиконання інших вимог до завантаження транспортних одиниць небезпечними вантажами, що вимагає від персоналу, який здійснює навантаження небезпечних вантажів і перевірку виконання зазначених операцій, особливої уваги і підвищеної відповідальності.

Для полегшення виконання операцій з навантаження транспортного засобу (контейнера) складається план завантаження.

Заборони під час виконання вантажно-розвантажувальних робіт

Упаковки з небезпечними вантажами не можна кидати або піддавати ударам.

Під час вантажно-розвантажувальних операцій двигун транспортного засобу повинен бути вимкнений за винятком випадків, коли його використання необхідно для приведення в дію насосів та інших механізмів, що використовуються під час завантаження або розвантаження транспортного засобу, або коли це передбачено відповідними нормативними документами.

Під час виконання вантажно-розвантажувальних операцій з небезпечними вантажами суворо забороняється курити поблизу і всередині транспортних засобів або контейнерів.

Під час вантажно-розвантажувальних операцій, а також в місцях навантаження заборонено використовувати паливні обігрівальні прилади, встановлені на транспортних засобах типу FL.

У місцях обробки небезпечних вантажів повинен бути заборонений прийом їжі і напоїв, якщо не вжито відповідних запобіжних заходів.

Заборона сумісного навантаження

Заборони сумісного навантаження небезпечних вантажів в транспортний засіб або контейнер ґрунтуються на знаках небезпеки на упаковках. При цьому дані обмеження застосовуються тільки до упаковок, позначених оранжевими знаками небезпеки (знаки небезпеки зразків № 1, № 1.4, № 1.5 і № 1.6).

Упаковки з різними знаками небезпеки можуть завантажуватися сумісно в один і той самий транспортний засіб або контейнер тільки в тому випадку, якщо їх сумісне завантаження, в залежності від знаків небезпеки на упаковках, передбачене в табл. 1.

Таблиця 1

Таблиця сумісності під час навантаження небезпечних вантажів різних класів

Х – сумісне навантаження дозволяється.

1 – дозволяється сумісне навантаження з речовинами, що мають класифікаційний код 1.4 S.

2 – дозволяється сумісне навантаження вантажів 1-го класу небезпеки і рятувальних засобів 9-го класу небезпеки (№ ООН 2990 і 3072).

3 – дозволяється сумісне навантаження газонаповнювальних пристроїв надувних подушок або модулів надувних подушок, або пристроїв попереднього натягу ременів безпеки підкласу 1.4, група сумісності G (№ ООН 0503), газонаповнювальних пристроїв надувних подушок або модулів надувних подушок, або пристроїв попереднього натягу ременів безпеки класу 9 (№ ООН 3268).

4 – дозволяється сумісне навантаження вибухових речовин (за винятком № ООН 0083 бризантної вибухової речовини, тип С), амонію нітрату (№ ООН 1942 і 2067), а також нітратів лужних металів (наприклад, № ООН 1486) і нітратів лужноземельних металів (наприклад, № ООН 1454) за умови, що вантаж в цілому розглядається у якості вибухових речовин 1 класу для цілей розміщення знаків небезпеки, поділу, укладання та визначення максимально допустимого навантаження.

Упаковки, що містять речовини або вироби 1-го класу небезпеки різних груп сумісності і позначені знаками небезпеки зразків № 1, № 1.4, № 1.5 або № 1.6, можуть завантажуватися сумісно в один і той самий транспортний засіб тільки в тому випадку, якщо сумісне завантаження, в залежності від знаків небезпеки на упаковках, передбачене в табл. 2.

Таблиця 2

Таблиця сумісності під час завантаження небезпечних вантажів 1-го класу небезпеки, що належать до різних груп сумісності

Х – сумісне навантаження дозволяється.

1 – упаковки, що містять вироби групи сумісності В і речовини і вироби групи сумісності D, можуть завантажуватися сумісно тільки за умови, що вони перевозяться в ізольованих відділеннях (системі утримання), конструкція яких затверджена компетентним органом і при цьому відсутня небезпека передачі детонації від виробів групи сумісності В речовинам і виробам групи сумісності D.

2 – різні види виробів, що мають класифікаційний код 1.6 N, можуть перевозитися сумісно тільки в тому випадку, якщо шляхом випробувань або за аналогією доведено, що відсутня додаткова небезпека вибуху через взаємодію між цими виробами. В іншому випадку з ними слід поводитися як з виробами підкласу 1.1.

3 –  якщо вироби групи сумісності N перевозяться сумісно з речовинами або виробами груп сумісності C, D або E, то слід вважати, що вироби групи сумісності N мають характеристики групи сумісності D.

4 – упаковки, що містять речовини і вироби групи сумісності L, можуть вантажитися в один і той самий транспортний засіб або в один і той самий контейнер сумісно з упаковками, що містять речовини і вироби такого самого роду, що відносяться до тієї самої групи сумісності.

Спеціальні положення з навантаження, розвантаження і обробки вантажів

Багато небезпечних вантажів для забезпечення безпечного поводження з ними і забезпечення їх збереження під час перевезення вимагають застосування спеціальних заходів з навантаження, розвантаження та обробки вантажів.

Спеціальні положення, що стосуються навантаження, розвантаження і обробки вантажів, застосовуються в тому випадку, якщо для небезпечних вантажів, що передаються до перевезення, в стовпчику 18 Переліку небезпечних вантажів вказано буквено-цифрові коди застосовних спеціальних положень, що починаються з літер «CV». Значення цих буквено-цифрових кодів наведено в розділі 7.5.11 ДОПНВ.

Запобіжні заходи щодо продуктів харчування, предметів споживання і кормів для тварин

Упаковки, а також неочищена порожня тара, включаючи великогабаритну тару і контейнери середньої вантажопідйомності для масових вантажів, позначені знаками небезпеки зразків № 6.1, № 6.2 або № 9 (тільки вантажі з номерами ООН 2212, 2315, 2590, 3151, 3152 або 3245), і не знаходяться в додатковій тарі або під суцільним покриттям (наприклад, під брезентом, покриттям з фібрового картону і т. п.), повинні відділятися від продуктів харчування, предметів споживання і кормів для тварин:

а) суцільними перегородками, висота яких дорівнює висоті упаковок;

б) упаковками, що не мають знаків небезпеки зразків № 6.1, № 6.2 або № 9, або упаковками, що мають знаки небезпеки зразка № 9, але не містять вантажів з номерами ООН 2212, 2315, 2590, 3151, 3152 або 3245;

в) відстанню не менше ніж 0,8 м.

Обмеження кількостей, що перевозяться

Для небезпечних вантажів 1-го класу, самореактивних речовин класу 4.1 і органічних пероксидів класу 5.2 встановлено обмеження щодо їх максимальних кількостей, які можуть перевозитися на одній транспортній одиниці.

Загальна маса нетто вибухової речовини, що міститься у всіх виробах, які перевозяться на одній транспортній одиниці, не повинна перевищувати зазначених у табл. 3 значень.

Таблиця 3

Максимально допустима маса нетто (кг) вибухової речовини на одну транспортну одиницю