Рух через тунелі

Аварія під час перевезення небезпечних вантажів в тунелі може призвести до численних жертв або заподіяти серйозної шкоди конструкції тунелю. Для виключення ризику, пов'язаного з перевезенням небезпечних вантажів через автодорожні тунелі, рух транспортних засобів з такими вантажами через тунелі може бути заборонено.

Відповідно до вимог ДОПНВ, на територіях всіх країн – учасниць угоди встановлюються єдині обмеження на проїзд транспортних засобів з небезпечними вантажами через автодорожні тунелі. Національні компетентні органи на своїй території класифікують автодорожні тунелі і призначають їм одну з п'яти можливих категорій:

Категорія А: перевезення небезпечних вантажів не обмежено.

Категорія В: обмеження на перевезення небезпечних вантажів, які можуть призвести до дуже сильного вибуху.

Категорія C: обмеження на перевезення небезпечних вантажів, які можуть призвести до дуже сильного вибуху, сильного вибуху або викиду великої кількості токсичної речовини.

Категорія D: обмеження на перевезення небезпечних вантажів, які можуть призвести до дуже сильного вибуху, сильного вибуху, викиду великої кількості токсичної речовини або великої пожежі.

Категорія E: обмеження на перевезення всіх небезпечних вантажів, крім небезпечних вантажів з номерами ООН 2919, 3291, 3331, 3359 і 3373.

Інформація про тунелі, через які обмежено рух транспортних засобів з небезпечними вантажами, публікується на сайті ЄЕК ООН, а також на офіційних сайтах відповідних компетентних органів договірних сторін ДОПНВ.

Водій визначає категорії тунелів, через які рух з вантажем заборонено, за кодом обмеження проїзду. Вантажовідправник для кожного небезпечного вантажу, завантаженого в транспортний засіб, вказує цей код в транспортному документі (наприклад, в CMR-накладній). Всі можливі коди обмеження проїзду через тунелі, призначені небезпечним вантажам в Переліку небезпечних вантажів, а також їх значення, наведено в табл. 1. У разі перевезення декількох небезпечних вантажів, для яких в транспортному документі вказані різні коди, водій повинен визначити найбільш обмежувальний код і керуватися ним для визначення категорій тунелів, через які рух заборонено.

Таблиця 1

Значення кодів обмеження проїзду через тунелі для всього вантажу

Код 

Значення

B

Заборонено проїзд через тунелі категорії B, C, D і E

B1000C

Заборонено проїзд через тунелі категорії C, D і E;
 Заборонено проїзд через тунелі категорії B, коли загальна маса нетто вибухових речовин на транспортну одиницю перевищує 1000 кг

B/D

Перевезення в цистернах: Заборонено проїзд через тунелі категорій B, C, D і E;

Інші перевезення: Заборонено проїзд через тунелі категорій D і E

B/E

Перевезення в цистернах: Заборонено проїзд через тунелі категорій B, C, D і E;

Інші перевезення: Заборонено проїзд через тунелі категорії E

C

Заборонено проїзд через тунелі категорії C, D і E

C5000D

Заборонено проїзд через тунелі категорії D і E;

Заборонено проїзд через тунелі категорії C, коли загальна маса нетто вибухових речовин на транспортну одиницю перевищує 5000 кг

C/D

Перевезення в цистернах: Заборонено проїзд через тунелі категорій C, D і E;

Інші перевезення: Заборонено проїзд через тунелі категорій D і E

C/E

Перевезення в цистернах: Заборонено проїзд через тунелі категорій C, D і E;

Інші перевезення: Заборонено проїзд через тунелі категорії E

D

Заборонено проїзд через тунелі категорії D і E

D/E

Перевезення навалом/насипом або в цистернах: Заборонено проїзд через тунелі категорій D і E;

Інші перевезення: Заборонено проїзд через тунелі категорії E

E

Заборонено проїзд через тунелі категорії E


 

 

Відповідно до вимог ДОПНВ, регулювання руху транспортних засобів з небезпечними вантажами через автодорожні тунелі здійснюється дорожніми знаками. Категорія тунелю вказується на табличці (рис. 1), яка розміщується під знаком, що забороняє рух транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, позначених інформаційними таблицями небезпечного вантажу (рис. 2 " а»). Табличка, що визначає категорію тунелю, також може розміщуватися поруч з дорожнім знаком. Автодорожні тунелі категорії а дорожніми знаками не позначаються.

 

Таблички к дорожным знакам, определяющие категорию автодорожного тоннеля

Рис. 1. Таблички до дорожніх знаків, що визначають категорію автодорожнього тунелю

 

Дорожные знаки, которые используются для регулирования движения транспортных средств, перевозящих опасные грузы

Рис.  2. Дорожні знаки, які використовуються для регулювання руху транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі:
а – рух транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, позначені інформаційними таблицями небезпечного вантажу, заборонено; б – рух транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, наліво; в – рух транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, прямо; г – рух транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, направо


Дорожні знаки і сигнали, що забороняють рух транспортних засобів з небезпечними вантажами, через автодорожні тунелі, встановлюються в місцях, де можливий вибір альтернативних маршрутів руху.

Альтернативні маршрути руху транспортних засобів з небезпечними вантажами можуть вказуватися розпорядчими дорожніми знаками (рис. 2 "б», «в» і "г"). Ці знаки також можуть використовуватися в поєднанні з табличками, що визначають категорію тунелю. В якості альтернативи розпорядчим знакам, наведеним на рис. 2 "б», «в» і "г", для вказівки обов'язкових напрямків руху транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, на територіях деяких країн можуть використовуватися інші покажчики напрямків (рис. 3).

 

 Рис. 3. Указатели направления движения для транспортных средств, маркированных информационными таблицами опасного груза

Рис. 3. Покажчики напрямку руху для транспортних засобів, маркірованих інформаційними таблицями небезпечного вантажу, що застосовуються в Німеччині


У багатьох випадках, для попереднього інформування водіїв про встановлені обмеження на проїзд транспортних засобів з небезпечними вантажами через автодорожні тунелі, використовуються попередні покажчики напрямку (рис. 4).

 

Предварительные указатели направлений для регулирования движения транспортных средств с опасными грузами через автодорожные тоннели

Рис. 4. Приклади попередніх покажчиків напрямків, які використовуються в Англії для регулювання руху транспортних засобів з небезпечними вантажами через автодорожні тунелі

 

Ділянки доріг, на яких діють наведені вище спеціальні правила, позначаються відповідними дорожніми знаками (рис. 5). Знак, наведений на рис. 5 "а", встановлюється на місці, з якого застосовуються ці правила або на належній відстані до місця, з якого застосовуються спеціальні правила. В цьому випадку відстань між місцем установки і місцем, з якого застосовуються ці спеціальні правила, вказується або в нижній частині цього знака, або на додатковій табличці до дорожнього знаку.

 

Дорожные знаки, обозначающие участок дороги, который проходит через тоннель

Рис. 5. Дорожні знаки, що позначають ділянку дороги, яка проходить через тунель і на якій застосовуються спеціальні правила:
а – дорожній знак "Тунель";  б – дорожній знак "Кінець тунелю"