Законодавче регулювання
Проведення спеціального навчання в сфері перевезення небезпечних вантажів різними видами транспорту регламентується міжнародними угодами й національними нормативними документами.
Угода про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів (ДОПНВ) передбачає, щоб на території всіх країн-учасниць угоди було організовано спеціальне навчання наступних категорій персоналу:
- Консультантів (уповноважених) з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів.
- Водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі
- Персоналу, зайнятого в операціях з упакування, оформлення перевізних документів, навантаження, наповнення або розвантаження і т.д.
Консультанти забезпечують належне виконання відправниками вантажу, автомобільними перевізниками й вантажоодержувачами положень ДОПНВ, а також підготовку статистичних даних з питань діяльності підприємств, пов'язаної з перевезенням небезпечних вантажів.
Персонал з дотриманням усіх положень ДОПНВ і інших застосовних нормативних документів упаковує, маркірує небезпечні вантажі, оформляє перевізні документи, розміщає й кріпить небезпечний вантаж у транспортних засобах і т.п.
Водії перевіряють придатність вантажу, транспортних засобів і засобів утримання вантажу до перевезення, засвідчують наявність всіх належним чином оформлених перевізних документів, стежать за відповідністю обладнання й маркування вантажу, що перевозиться, а також максимально безпечно перевозять небезпечні вантажі.
Виконання наведених вище обов'язків, пов'язаних з перевезенням небезпечних вантажів, вимагає наявності в працівника певного рівня знань, без яких неможливо успішно впоратися з дорученою роботою. Відсутність таких знань може призвести (і неодноразово призводила) до пагубних наслідків. Таким чином, спеціальне навчання персоналу є одним з найбільш важливих заходів, спрямованих на забезпечення безпеки таких перевезень.
Для забезпечення виконання вимог ДОПНВ на території України в обов'язки відправників вантажу, перевізників і вантажоодержувачів небезпечних вантажів, визначені в статтях 7–9 Закона України «Про перевезення небезпечних іантажів», було включено забезпечення проведення спеціального навчання й підвищення кваліфікації працівників, зайнятих у перевезенні таких вантажів.
Загальним для всіх видів транспорту є Порядок проведення спеціального навчання робітників суб’єктів перевезення небезпечних вантажів, затверджено Постановою КМУ від 31.10.2007 № 1285.
Категорії персоналу, зайнятого в перевезенні небезпечних вантажів автомобільним транспортом, які повинні проходити спеціальне навчання, зміст курсів такого навчання, зразки свідоцтв і терміни їх дії, визначено в Правилах дорожнього перевезення небезпечних вантажів, затверджених наказом МВС України від 26.07.2004 № 822(зареєстрований у Міністерстві юстиції України 20.08.2004 під № 1040/9639).
Положення про порядок спеціального навчання водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, й уповноважених з питань небезпеки перевезень небезпечних вантажів по автомобільних дорогах, та Інструкція про порядок приймання іспитів, видачі (обміну) ДОПНВ-свідоцтв про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, свідоцтв про підготовку уповноважених з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів, а також про облік та зберігання документів, що є підставою для видачі ДОПНВ-свідоцтв і свідоцтв про підготовку уповноважених, затверджені наказом МВС України від 21.03.2008 № 130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.04.2008 під № 309/15 000.
«Положення про порядок спеціального навчання водіїв…» визначає порядок проходження навчання водіями транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, і уповноваженими з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів по автомобільних дорогах, приймання іспитів на знання умов перевезення небезпечних вантажів, вимог чинного законодавства й нормативно-правових актів у сфері перевезення небезпечних вантажів автомобільним транспортом.