Здійснення перевезення
Перевезення й обробка небезпечних вантажів пов'язані з підвищеною небезпекою через можливість надання на них впливу, що перевищує допустимі рівні для речовин, що знаходяться в упаковках, виробах або цистернах.
Підготовка до перевезення відправлень, що містять небезпечні вантажі, є обов'язком вантажовідправника. Це обумовлюється тим, що вантажовідправник володіє більшою інформацією про властивості речовин і виробів, що перевозяться, а також краще знає можливі небезпеки і заходи захисту від них. При цьому вантажовідправник повинен застосовувати і виконувати всі приписи, які з метою безпеки перевезень небезпечних вантажів автомобільним транспортом були розроблені відповідними національними компетентними органами та міжнародними організаціями. Для підготовки до перевезення відправлень, що містять небезпечні речовини і вироби, вантажовідправник повинен залучати такий персонал, який знає вимоги Правил і ДОПНВ до упакування, маркірування, навантаження, а також інші приписи (наприклад, з адміністративного контролю тощо).
Перед початком перевезення небезпечних вантажів вантажовідправник повинен ідентифікувати небезпечний вантаж і визначити його номер ООН, належне відвантажувальне найменування, основну і додаткові види небезпеки, а для речовин класів 3, 4.1 (крім самореактивних речовин), 4.2, 4.3, 5.1, 6.1, 8 і 9 додатково – групу упакування.
Важливо враховувати, що не всі небезпечні вантажі дозволено перевозити автомобільним транспортом. До перевезення автомобільним транспортом не допускаються небезпечні вантажі, для яких в Переліку небезпечних вантажів зазначено «перевезення заборонено», а також вантажі, зазначені в підрозділах з номерами 2.2.х. 2 ДОПНВ (де Х – номер відповідного класу). Вантажовідправник повинен дотримуватися обмежень на відправку і не передавати до перевезення небезпечні вантажі, перевезення яких заборонено відповідно до положень ДОПНВ.
Способи перевезення небезпечних вантажів
Для наведених у Переліку небезпечних вантажів речовин і виробів у ДОПНВ визначені дозволені способи перевезення. Розрізняють такі способи перевезення небезпечних вантажів:
а) в упаковках – перевезення небезпечних вантажів в упаковках, включаючи контейнери середньої вантажопідйомності для масових вантажів і великогабаритну тару;
б) в цистернах – перевезення рідких, порошкоподібних, гранульованих або газоподібних небезпечних вантажів в автоцистернах, знімних цистернах, контейнерах-цистернах, транспортних засобах-батареях, вакуумних цистернах для відходів, переносних цистернах і багатоелементних газових контейнерах;
в) навалом (насипом) – перевезення неупакованих твердих речовин і виробів у транспортних засобах або контейнерах.