ГоловнаСУСАР → Консультант з питань безпеки

Консультант з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів

Минулий досвід і сучасна ситуація ясно показують, що правила перевезення небезпечних вантажів були завжди, але, незважаючи на це, завжди знову й знову виявлялися порушення, неправильні дії, й відбувалися аварії.

Багато країн усвідомили, що тільки шляхом впливу на автомобільних перевізників і водіїв неможливо забезпечити виконання правил перевезення небезпечних вантажів і суттєво підвищити безпеку таких перевезень.

Для забезпечення сталого процесу дотримання встановлених до перевезення небезпечних вантажів вимог в 1989 році в Німеччині зобов'язали всі підприємства, зайняті в перевезеннях таких вантажів, призначити консультантів з питань безпеки. Головним їх завданням було надання керівництву підприємства допомоги з питань дотримання вимог нормативних правових актів у сфері перевезення небезпечних вантажів. Це дозволило значно знизити кількість аварій під час перевезення небезпечних вантажів і підвищити рівень безпеки їх перевезення в Німеччині. В 1992 році досвід Німеччини перейняла Австрія. В 1996 році було ухвалено рішення ввести консультантів у всіх країнах Європейського Союзу. Призначення консультантів на всіх підприємствах країн Європейського Союзу, діяльність яких включає перевезення небезпечних вантажів, стало обов'язковим в 1999 році.

У Європейській угоді про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів (далі — ДОПНВ) консультанти вперше згадуються в 2001 році. При цьому всі країни-учасниці ДОПНВ повинні були до 1 січня 2003 року вжити необхідних заходів для забезпечення підготовки й складання іспитів консультантами. Таким чином, починаючи з 30 червня 2003 року на всіх підприємствах, що здійснюють перевезення небезпечних вантажів, відповідно до положень ДОПНВ повинні були призначатися консультанти з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів.

Відповідно до положень ДОПНВ для виконання функцій консультанта з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів потрібне відповідне свідоцтво.

Свідоцтво про підготовку консультанта з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів у перший раз видається після проходження спеціального навчання й складання відповідного іспиту компетентному органу. Термін дії свідоцтва становить 5 років. Для продовження свідоцтва власник свідоцтва повинен повторно успішно скласти іспит.

Навчання й призначення консультантів (уповноважених) з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів по автомобільних дорогах в Україні стало можливим тільки з 2008 року після видання МВС наказу від 21.03.2008 № 130 «Про забезпечення безпеки перевезення небезпечних вантажів автомобільним транспортом».

На сьогоднішній день в Україні призначення консультантів з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів є обов'язковим для всіх підприємств і фізичних-осіб підприємців, діяльність яких безпосередньо пов'язана з дорожнім перевезенням небезпечних вантажів (навантаження, перевезення, розвантаження й т.п.).