Додаткове обладнання

Ви можете купити комплект додаткового обладнання для транспортного засобу, що перевозить небезпечний вантаж, в нашому магазині.

Кожна транспортна одиниця, що перевозить небезпечний вантаж, на випадок аварії або події, які можуть статися під час перевезення в обов'язковому порядку повинна укомплектовуватися:

  • засобами індивідуального захисту для кожного члена екіпажу транспортного засобу;
  • додатковим обладнанням, необхідним для забезпечення безпеки інших учасників дорожнього руху;
  • додатковим обладнанням для вжиття заходів щодо первинної ліквідації наслідків інциденту.

Вимоги до комплектації транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, визначені в розділі 8.1.5 ДОПНВ. Всі предмети додаткового обладнання, згадані в цьому розділі, показано на рис. 1.

Дополнительное оборудование для комплектации транспортных средств, перевозящих опасные грузы

Рис. 1. Предмети додаткового обладнання для комплектації транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі

Перелік предметів додаткового обладнання транспортного засобу, що перевозить небезпечний вантаж, залежить від:

  • номерів зразків знаків небезпеки, присвоєних у Переліку небезпечних вантажів небезпечним вантажам, що перевозяться;
  • кількості небезпечних вантажів, що перевозяться;
  • числа членів екіпажу;
  • кількості транспортних засобів, що входять до складу транспортної одиниці;
  • маршруту перевезення.

Перелік додаткового обладнання визначається для кожного перевезення з урахуванням зазначених вище параметрів перевезення. При цьому, перелік предметів додаткового обладнання визначається наступним чином:

1. Під час перевезення всіх небезпечних вантажів, незалежно від номерів зразків знаків небезпеки, зазначених для них у Переліку небезпечних вантажів:

  • не менше ніж один противідкотний упор на кожен транспортний засіб, розмір якого повинен відповідати максимальній масі транспортного засобу і діаметру коліс;
  • два попереджувальних знака з власною опорою (конуси зі світловідбивною поверхнею, миготливі ліхтарі жовтого кольору з автономним живленням або знаки аварійної зупинки, що відповідають стандарту). Відповідно до вимог ДОПНВ транспортна одиниця може комплектуватися будь-якою комбінацією зазначених попереджувальних знаків. Зазвичай на територіях більшості договірних сторін ДОПНВ це обов'язковий для кожного автотранспортного засобу знак аварійної зупинки і щонайменше один миготливий ліхтар жовтого кольору з автономним живленням, обов'язкова наявність якого необхідна на вантажних автотранспортних засобах, максимальна дозволений вага яких перевищує 3,5 т. Це обумовлено необхідністю виконання вимог розділу 5.4.3 ДОПНВ, що стосуються негайного вимкнення електрообладнання транспортного засобу у випадку аварії або інциденту під час перевезення небезпечних вантажів;
  • жилет оранжевого кольору зі світловідбивними елементами для кожного члена екіпажу;
  • пара захисних рукавичок для кожного члена екіпажу;
  • переносний ліхтар для кожного члена екіпажу. Переносні ліхтарі не повинні мати відкритого полум'я, а також відкритих металевих поверхонь, здатних призвести до іскроутворення. Користуватися в закритих транспортних засобах, що перевозять рідини: з температурою спалаху не вище 60 °С, легкозаймисті речовини або вироби 2-го класу, дозволяється тільки ліхтарями, конструкція яких виключає можливість займання легкозаймистих пар і газів, які могли проникнути всередину транспортного засобу. Тому транспортні одиниці, на яких перевозять такі небезпечні вантажі, в певних випадках повинні комплектуватися переносними ліхтарями, виконаними у вибухозахищеному виконанні;
  • засобами захисту очей (наприклад, захисними окулярами) для кожного члена екіпажу транспортного засобу.

2. Під час перевезення всіх небезпечних вантажів, за винятком небезпечних вантажів, яким присвоєно знаки небезпеки з номерами 1, 1.4, 1.5, 1.6, 2.1, 2.2 або 2.3, додатково:

  • рідина для промивання очей.

3. Під час перевезення небезпечних вантажів, яким присвоєно знаки небезпеки з номерами 2.3 або 6.1, додатково:

  • засіб захисту органів дихання, необхідне для аварійного покидання транспортного засобу, для кожного члена екіпажу транспортного засобу (наприклад, маска для аварійного покидання транспортного засобу з комбінованим фільтром для газу і пилу типу A1B1E1K1–P1 або A2B2E2K2–P2). Літери вказують на тип фільтра, цифри – на час захисної дії. Значення літер дублюються маркуванням кольором (табл. 4.11).

                                                                                                                            Таблиця 4.11

Маркірування фільтрівлітерами і кольором

 

Тип фільтра

Сфера застосування

Колір

A

Органічні гази й пари розчинників з температурою кипіння вище 65 °С

Коричневий

B

Неорганічні гази: хлор, фтор, бром, сірководень, сірковуглець, хлорціан, галогени

Сірий

E

Кислі гази: двоокис сірки, водень бромистий, кислоти мурашина й оцтова, пари азотної кислоти

Жовтий

K

Аміак і аміни

Зелений

P

Аерозолі у вигляді часток пилу, диму, туману, пари, а також бактерії й віруси

Білий

 

 

Інформація на фільтрах повинна містити такі відомості:

  • марку, клас і кольорове маркування, наприклад: A1B1E1K1-P1 – коричневий, сірий, жовтий, зелений, білий;
  • стандарт, якому відповідає виріб, наприклад: EN 14387:2004 (в ДОПНВ, з якоїсь причини, наведено посилання на застарілий стандарт EN 141);
  • термін придатності (місяць, рік) або код " ХХ/ХХ», що означає місяць і рік;
  • найменування, торговельну марку або іншу ідентифікацію виробника.

Фільтри для маски повинні бути опечатаними.

4. Під час перевезення небезпечних вантажів, яким присвоєно знаки небезпеки з номерами 3, 4.1, 4.3, 8 або 9, додатково:

  • лопата;
  • тент для накривання каналізаційних колекторів (дренажна пастка);
  • пластмасовий контейнер для збору небезпечних вантажів, що розлилися (висипалися).

Слід враховувати, що такі предмети додаткового обладнання як рідина для промивання очей і фільтр для маски мають термін придатності. Крім того, фільтр для маски повинен бути опечатаний, на ньому повинен бути вказаний тип і нанесене маркування про відповідність стандарту.

ДОПНВ передбачає тільки мінімальні вимоги до комплектації транспортних засобів додатковим обладнанням. Вищевказаного обладнання не завжди достатньо для ліквідації незначних витоків небезпечних вантажів. Також деякі підприємства, що відвантажують небезпечні вантажі, можуть встановлювати додаткові вимоги до додаткового обладнання транспортних засобів, що заїжджають на їх територію. Тому наведений перелік не є вичерпним і в деяких випадках можуть знадобитися інші предмети додаткового обладнання.