ГоловнаДовідник → Програма «Вантаж ADR?»

Програма «Вантаж ADR?»

Опис комп'ютерної програми "Вантаж ADR?"

1. Вибір вантажу

Унизу головної сторінки є кнопка «Додати вантаж», після натискання на яку відкривається вікно «Вибір вантажу». Для пошуку необхідного вантажу необхідно вказати у відповідних полях номер ООН вантажу й/або фрагмент його назви, потім нажати кнопку «Знайти». На екрані відобразяться всі небезпечні вантажі, які підпадають під заданий Вами опис.

У вікні «Вибір вантажу» для небезпечних вантажів, показаних у результаті пошуку, наводиться така інформація:

  • № ООН — чотиризначний ідентифікаційний номер речовини або виробу згідно з Типовими правилами перевезення небезпечних вантажів. Номер ООН небезпечного вантажу вказується в розділі 14 Паспорта безпеки, який розробляється виробником хімічного продукту. При відвантаженні упаковок із небезпечними вантажами, маркірованих знаками небезпеки, відправник вантажу зобов'язаний вказати номер ООН небезпечного вантажу в накладній.
  • Найменування й опис — великими літерами вказується належне відвантажувальне найменування небезпечного вантажу. Для більшості небезпечних вантажів після належного відвантажувального найменування малими літерами дається опис, який полегшує пошук потрібного небезпечного вантажу.
  • Синоніми — інші хімічні назви небезпечної речовини.
  • Клас — номер, який указує на основний вид небезпеки вантажу.
  • Код небезпеки (ідентифікаційний номер небезпеки) — номер, який указує на види й ступінь небезпеки вантажу. Код небезпеки вантажу вказується у верхній частині таблички оранжевого кольору під час перевезення небезпечного вантажу навалом або в цистернах.
  • Класифікаційний код — буквено-цифровий код, який указує на небезпечні властивості небезпечного вантажу, а також на його фізичні й хімічні властивості або приналежність до визначеної групи речовин.
  • Знаки небезпеки — номери зразків знаків небезпеки, які повинні наноситися на упаковки, транспортні пакети з небезпечним вантажем, а якщо виріб з небезпечним вантажем перевозиться в неупакованому вигляді, то й на сам виріб. Знаки небезпеки — етикетки у формі ромба, які застосовуються для вказівки на небезпечні властивості небезпечних вантажів. При відвантаженні упаковок із небезпечними вантажами, маркірованих знаками небезпеки, відправник вантажу зобов'язаний вказати номери зразків знаків небезпеки в накладній.
  • Група упакування — римська цифра, яка вказує на ступінь небезпеки речовини. Для небезпечних вантажів класів 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 6.1, 8 і 9 група упакування вказується в розділі 14 Паспорта безпеки, який розробляється виробником хімічного продукту. При відвантаженні упаковок із небезпечними вантажами зазначених класів, маркірованих знаками небезпеки, відправник вантажу зобов'язаний вказати групу упакування в накладній.

При відображенні на екрані в результаті пошуку одного або декількох вантажів, у нижній частині екрана стане активною кнопка «Докладніше про вантаж». В інформаційному вікні, яке відкривається після натискання на цю кнопку, відобразиться докладна інформація про небезпечний вантаж, а також спеціальні положення, що стосуються його класифікації. Ця інформація може виявитися корисною для правильного вибору небезпечного вантажу.

Після того, як Ви визначилися з вибором небезпечного вантажу, клацніть по ньому лівою кнопкою миші й натисніть кнопку «Готово» у нижній частині екрана.

2. Вибір способу упакування й кількості небезпечного вантажу

Відкриється діалогове вікно «Аналізуємо спосіб упакування й кількість вантажу, що перевозиться», у якому Вам слід указати кількість і спосіб упакування небезпечного вантажу.

Вам необхідно буде вибрати один із трьох можливих способів упакування небезпечного вантажу:

  • вантаж упаковано в одиночну тару — цю позицію слід вибирати, якщо небезпечна речовина поміщена в одну тару: барабани, каністри, мішки, балони, контейнери середньої вантажопідйомності для масових вантажів (КСМ). Така тара може мати вкладиші або перекладатися іншими матеріалами. Вони можуть утворювати складану тару (наприклад, пластмасова ємність із зовнішнім захистом з фібрового картону);
  • вантаж упаковано в комбіновану тару — вибирається, коли небезпечну речовину упаковано в пакувальні комплекти, що складаються із зовнішньої (транспортної) тари й вкладених у неї однієї або декількох одиниць внутрішньої тари;
  • вантаж упаковано у внутрішню тару, поміщену на лотки, обгорнену в плівку — вибирається тоді, коли для упакування небезпечного вантажу використовується тільки внутрішня тара, яка для перевезення поміщена на лотки й обгорнена в термоусадочну плівку або плівку, що розтягується.

Після вибору способу перевезення програма запропонує вам указати кількість вантажу, що перевозиться, на транспортну одиницю й/або на упаковку. Спосіб зазначення кількості вантажу Програма визначає залежно від вказаного способу упакування небезпечного вантажу й положень ДОПНВ/ADR, які застосовуються до його перевезення.

Програма може запропонувати Вам такі варіанти вибору кількості вантажу:

  • необходимо указать общее количество опасного груза на транспортную единицу. Если для перевозки груза используется транспортное средство с прицепом, то необходимо указать общее количество груза с учетом груза, загруженного на прицеп;
  • необходимо указать превышены или не превышены максимальные количества на внутреннюю тару и на упаковку.

Після вибору кількості небезпечного вантажу в нижній частині діалогового вікна Програма відображає режим його перевезення.

3. Визначення режиму перевезення небезпечних вантажів

Режим перевезення обраних небезпечних вантажів відображається в інформаційному полі, розташованому в нижній частині вікна. Також у цім полі розташована кнопка «Про режим», нажавши на яку ви можете ознайомитися із загальною інформацією про вимоги ДОПНВ/ADR, які повинні виконуватися під час перевезення обраних небезпечних вантажів і ті вимоги, які виконувати не потрібно.

Для будь-якої кількості заданих небезпечних вантажів Програма показує один із двох можливих режимів перевезення:

  • режим «ADR» — режим, у якому до перевезення небезпечного вантажу застосовуються всі відповідні положення ДОПНВ/ADR;
  • режим « ADR-звільнений» – режим, у якому перевезення небезпечного вантажу звільняється від ряду вимог ДОПНВ/ADR.

Якщо програма показує, що перевезення небезпечного вантажу повинно здійснюватися в режимі «ADR», це значить, що:

  • вантаж повинен перевозитися на транспортній одиниці, маркірованій табличками оранжевого кольору;
  • водій транспортної одиниці повинен мати свідоцтво ДОПНВ про підготовку водія, письмові інструкції відповідно до ДОПНВ. На транспортній одиниці повинні бути також інші перевізні документи, приписані положеннями розділу 8.1.2 ДОПНВ/ADR;
  • транспортна одиниця повинна бути укомплектована вогнегасниками. Вимоги до кількості й типу вогнегасників визначено в розділі 8.1.4 ДОПНВ/ADR;
  • транспортна одиниця повинна бути укомплектована ADR-комплектом. Перелік додаткового обладнання, яке повинне входити в ADR-комплект, визначено в розділі 8.1.5 ДОПНВ/ADR;
  • під час перевезення вантажу повинні виконуватися вимоги щодо перевезення небезпечних вантажів в упаковках ( розділ 7.2.4 ДОПНВ/ADR), і положення, що стосуються навантаження небезпечних вантажів (глава 7.5 ДОПНВ/ADR), а також вимоги, що стосуються здійснення транспортних операцій (глави 8.5 і 8.6 ДОПНВ/ADR).

Режим « ADR-звільнений» — режим, у якому перевезення небезпечного вантажу звільняється від ряду вимог ДОПНВ/ADR.

Якщо програма показує, що перевезення небезпечного вантажу повинно здійснюватися в режимі «ADR-звільнений», це значить, що:

  • транспортна одиниця не повинна маркіруватися табличками оранжевого кольору й знаками-табло небезпеки (інформаційними табло);
  • перевезення може здійснюватися водієм, який не має свідоцтва ДОПНВ про підготовку водія. Також на транспортній одиниці не потрібно мати письмові інструкції відповідно до ДОПНВ, свідоцтво про допущення транспортних засобів до перевезення визначених небезпечних вантажів, погодження маршруту дорожнього перевезення небезпечного вантажу (спеціального дозволу на перевезення небезпечного вантажу);
  • не потрібно мати на транспортній одиниці ADR-комплект з додатковим обладнанням, передбаченим у розділі 8.1.5 ДОПНВ/ADR.

Якщо під час перевезення небезпечного вантажу в режимі «ADR-звільнений» ДОПНВ/ADR вимагає дотримання будь-яких спеціальних вимог, то програма також покаже це у тому ж самому інформаційному вікні.

Якщо надалі Ви додасте ще один або кілька вантажів, які будуть перевозитися на тій же самій транспортній одиниці, то режим перевезення, показаний програмою по конкретному небезпечному вантажу, може відрізнятися від підсумкового режиму перевезення всіх вантажів, що перевозяться.

При відображенні режиму перевезення по конкретному небезпечному вантажу використовуються такі позначення:

У разі потреби ви можете змінити вантаж такими способами:

  • безпосередньо в діалоговому вікні змінити назву вантажу, додати інформацію або примітку;
  • нажавши на кнопку «Змінити вантаж», ви можете вибрати інший вантаж з переліку небезпечних вантажів.

Після того, як Ви задали спосіб упакування й кількість небезпечного вантажу, натисніть кнопку «Готово». Список усіх обраних Вами вантажів з режимами перевезення відобразиться у вікні, що відкрилося.

Ви можете вилучити вантаж, нажавши на кнопку «Вилучити вантаж».