ГоловнаДовідникПитання інспектору → Про перевезення аміачної селітри

Про перевезення аміачної селітри

Аміачна селітра (амонію нітрат) відповідно до Закону України "Про перевезення небезпечних вантажів" відноситься до небезпечних вантажів (класу 5.1, № 1942) під час її перевезення автомобільним транспортом. Аміачна селітра, що містить більше 0,2% горючих речовин, є небезпечним вантажем класу 1 (вибухові речовини та вироби) № ООН 0222.

Перевезення небезпечних вантажів територією України регламентується вимогами Законів України "Про перевезення небезпечних вантажів", "Про приєднання України до Європейської угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів (ДОПНВ)" та Угодою про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів (ДОПНВ).

На виконання норм зазначених законів Міністерством внутрішніх справ розроблено та введено в дію наказом МВС України від 26.07.2004 № 822 (зареєстровано в Мін'юсті 20.08.2004 за № 1040/9639) Правила дорожнього перевезення небезпечних вантажів (зі змінами) (далі – Правила).

Зазначені нормативні документи визначають основні вимоги до забезпечення безпеки перевезень небезпечних вантажів автомобільними дорогами і розроблені так, щоб не створювати перешкод для перевезення небезпечних вантажів у кількостях, які не становлять серйозної небезпеки для інших учасників дорожнього руху та довкілля.

Пунктом 1.8 Правил передбачені спрощені вимоги до перевезення небезпечних вантажів в упаковках в кількостях, що не перевищують максимальних загальних значень, зазначених у додатку 1 до Правил (для аміачної селітри – 1000 кг (маса нетто)).

Враховуючи вищевикладене, під час перевезення аміачної селітри (№ООН 1942) в упаковках (мішки, барабани та ін.) в кількості не більше 1000 кг (маса нетто) на транспортну одиницю не потрібно:

  • наявність на транспортній одиниці погодження маршруту дорожнього перевезення небезпечного вантажу, свідоцтва ДОПНВ про підготовку водія, письмових інструкцій та свідоцтва про допущення транспортних засобів до перевезення визначених небезпечних вантажів;
  • позначати транспортний засіб інформаційними таблицями небезпечного вантажу та знаками-небезпеки;
  • укомплектовувати транспортний засіб додатковим обладнанням та засобами пожежогасіння, передбаченими відповідно пунктом 5.6 та підпунктами 5.2 б) – г) Правил.

При цьому в обов'язковому порядку повинні бути дотримані вимоги Правил, що стосуються:

  • транспортного документа та його оформлення (підпункт 9.1 "а" та пункт 9.2 Правил);
  • маркірування упаковок номером ООН, знаками небезпеки (пункти 3.1 і 3.7 Правил);
  • розміщення, кріплення і обробки небезпечних вантажів, а також сумісного завантаження небезпечних вантажів в один транспортний засіб (пункти 11.3, 11.4 і 11.7-11.11 Правил).

Крім цього під час перевезення метанолу членами екіпажу транспортного засобу повинні дотримуватися заборони на:

  • розкриття упаковок, що містять небезпечні речовини або вироби;
  • використання освітлювальних приладів з відкритими металевими поверхнями, здатними призвести до іскроутворення;
  • куріння біля транспортних засобів і всередині них під час виконання вантажно-розвантажувальних операцій з небезпечними вантажами.