ГоловнаДовідник Перевізні документи → Транспортний документ

Транспортний документ

Транспортний документ– документ, за яким здійснюється перевезення небезпечного вантажу.

Спеціальну форму транспортного документа нормативно-правовими актами не передбачено. Транспортним документом може бути транспортна накладна (CMR-накладна), документ, приписаний іншими правилами, що стосуються перевезення будь-яким іншим видом транспорту або документ на небезпечні вантажі під час мультимодальних перевезень.

Однією з головних вимог до транспортного документу на небезпечні вантажі є надання основної інформації про небезпеку пред'являється до перевезення вантажу. Для цієї мети вважається необхідним включати в транспортний документ деяку основну інформацію про небезпечні вантажі і їх види небезпеки.

Правильно заповнений транспортний документ повністю визначає небезпечний вантаж і містить інформацію, необхідну для ідентифікації вантажу і визначення вимог до його перевезення.

Транспортний документ на небезпечні вантажі складається вантажовідправником. Він повинен містити наступну інформацію по кожній небезпечній речовині, матеріалу або виробу, що пред'являється до перевезення:

а) номер ООН, перед яким проставляються літери «UN»;

б) належне відвантажувальне найменування, доповнене за необхідності технічною або біологічною назвою;

в) для речовин і виробів 1-го класу небезпеки: класифікаційний код і, якщо речовина або виріб має додаткові види небезпеки, номери зразків знаків небезпеки, які вказують на ці види небезпеки.

Для речовин і виробів інших класів небезпеки: номери зразків знаків небезпеки. Якщо для небезпечного вантажу в Переліку небезпечних вантажів не вказано знак небезпеки, вказується номер класу.

Номери зразків знаків небезпеки, що вказують на додаткові види небезпеки, повинні братися в дужки;

г) група упакування речовини або виробу, якщо вона призначена, перед якою можуть бути літери ГУ (наприклад, ГУ ІІ) або початкові літери, які відповідають словами «група упакування» англійською, французькою або німецькою мовами;

д) кількість і опис упаковок, коли застосовно. Коди транспортної тари ООН можуть використовуватися лише на додаток до опису виду упаковки (наприклад, один ящик (4G));

е) загальна кількість кожного небезпечного вантажу, що має окремий номер ООН, належне відвантажувальне найменування або групу упакування, якщо така призначена (об’єм, маса брутто або маса нетто, залежно від конкретного випадку).

Під час перевезення небезпечних вантажів 1-го класу в транспортному документі повинні вказуватися загальна маса нетто вибухового вмісту в кг:

  • для кожної речовини або виробу, що має окремий номер ООН;
  • всіх речовин і виробів, яких стосується транспортний документ.

ПРИМІТКА. У випадку вибухових виробів "вибуховий вміст" означає вибухову речовину, що міститься у виробі.

У разі перевезення механізмів і обладнання, перелічених в Переліку небезпечних вантажів, вказується загальна кількість небезпечних вантажів, щомістяться в них, в кілограмах або літрах в залежності від конкретного випадку.

У разі порожніх неочищених транспортних засобів, в яких перевозилися небезпечні вантажі навалом (насипом), а також у разі перевезення порожніх засобів утримання вантажів (тари, контейнерів, цистерн і т.п.), що містять залишки небезпечних вантажів, в транспортному документі не потрібно вказувати загальну кількість небезпечних вантажів.

є) найменування та адреса відправника вантажу;

ж) найменування та адреса вантажоодержувача(-ів).

У разі декількох вантажоодержувачів, назви та адреси вантажоодержувачів і дані про доставлені кількості, що дозволяють в будь-який час оцінити характер і кількість вантажу, що перевозиться, можуть вказуватися в інших документах, які повинні використовуватися, або в будь-яких інших документах, які є обов'язковими відповідно до інших спеціальних правил і які повинні знаходитися на транспортному засобі.

За згодою компетентних органів країн, що зачіпаються перевезенням, в тих випадках, коли небезпечні вантажі перевозяться з метою доставки численним вантажоодержувачам, які не можуть бути ідентифіковані на початку перевезення, замість цього може бути зроблений запис «продаж з доставкою»;

з) декларація, що вимагається відповідно до положень будь-якої спеціальної угоди;

и) код обмеження проїзду через тунелі, якщо його призначено. Код обмеження проїзду через тунелі не обов'язково вказувати в транспортному документі, якщо заздалегідь відомо, що перевезення не буде здійснюватися через будь-який тунель, для якого встановлено обмеження щодо перевезення небезпечних вантажів. Код обмеження проїзду через тунелі вказується в дужках.

Записи, передбачені в підпунктах а), б), в), г) і и) в транспортному документі повинні вказуватися в такій послідовності: номер ООН; належне відвантажувальне найменування; номери зразків знаків небезпеки (у разі вантажів 1-го класу небезпеки – класифікаційний код і, якщо потрібно, номери зразків знаків небезпеки); група упакування; код обмеження проїзду через тунелі без будь-якої додаткової інформації.

Приклад

"UN 1230 МЕТАНОЛ, 3 (6.1), ІІ, (D/E)» або

"UN 1230 МЕТАНОЛ, 3 (6.1), ГУ ІІ, (D/E)».

Розміщення інших елементів інформації і послідовність, в якій вони повинні вказуватися в транспортному документі, є довільними.

Якщо в якості транспортного документа використовується транспортна накладна (CMR-накладна), елементи інформації, необхідні для ідентифікації небезпечного вантажу і вказують на його небезпечні властивості (підпункти а), б), в), г) і и)), вказуються в графі «Найменування вантажу».

У разі перевезення порожньої неочищеної тари (бочки, каністри, ящики, балони тощо), що містить залишки небезпечних вантажів, включаючи порожні неочищені посудини для газів місткістю не більше 1000 л, елементи інформації, передбачені в підпунктах а), б), в), г) і и), замінюються, залежно від конкретного випадку, словами: «порожня тара», «порожня посудина», «порожній КСМ» або «порожня великогабаритна тара», за якими повинна слідувати інформація про останній вантаж, що перевозився, приписана в підпункті в).

Приклад

"Порожня тара, 3 (6.1)".

"Порожній КСМ, 3 (6.1)»

"Порожня посудина, 2.3 (5.1, 8)»

Якщо перевозяться порожні неочищені посудини з-під небезпечних вантажів класу 2 (гази), інформація, передбачена в підпункті в) може замінюватися номером класу «2».

У разі перевезення порожніх неочищених засобів утримання вантажу, крім тари, що містить залишки небезпечних вантажів, а також у разі перевезення порожніх неочищених посудин з-під газів місткістю понад 1000 л перед елементами інформації, передбаченими в підпунктах а), б), в), г) і и), в транспортному документі повинні, залежно від конкретного випадку, зазначатися слова: «Порожня автоцистерна», «Порожня знімна цистерна», «Порожня переносна цистерна», «Порожній контейнер-цистерна», «Порожній БЕГК», «Порожня MEMU», «Порожній транспортний засіб», «Порожній контейнер», «Порожня посудина», за якими повинні слідувати слова«Останній вантаж».

Приклад

«Порожня автоцистерна, останній вантаж: UN 1098 СПИРТ АЛІЛОВИЙ, 6.1 (3), I, (C/D)».

«Порожній транспортний засіб, останній вантаж: UN 1408 ФЕРОСИЛІЦІЙ 4.3 (6.1), ГУ III, (E)».

Під час міжнародного перевезення піротехнічних засобів з № ООН 0333, 0334, 0335, 0336 і 0337 в транспортному документі повинні вказуватися слова: «Класифікація, визнана компетентним органом», за якими повинна вказуватися договірна сторона ДОПНВ, компетентний орган якої дозволив використовувати класифікаційний код для піротехнічних засобів, що перевозяться.

Якщо вантажі, зазначені за найменуванням у Переліку небезпечних вантажів, відповідно до вимог ДОПНВ (Правил) не є небезпечними, вантажовідправник може зробити відповідний запис у транспортному документі, наприклад: «Вантаж не відноситься до класу...».

Приклад

Під час перевезення феросиліцію з масовою часткою кремнію менше 30%, вантажовідправник може зробити в транспортному документі наступний запис: «Вантаж не відноситься до класу 4.3».

У транспортному документі, складеному на небезпечні вантажі, упаковані в звільнених кількостях (згідно з главою 3.5 ДОПНВ), робиться наступний запис: «Небезпечні вантажі в звільнених кількостях», і вказується число упаковок.

У разі перевезення небезпечних вантажів, упакованих в обмежених кількостях (відповідно до глави 3.4 ДОПНВ), ніяких вказівок в транспортному документі не потрібно.

У транспортному документі відправником вантажу також можуть бути зроблені інші записи, пов'язані з перевезенням небезпечних вантажів.

Записи в транспортному документі повинні бути розбірливими.

Якщо об’єм партії вантажів не дозволяє завантажити їх цілком в одну транспортну одиницю, то складаються окремі транспортні документи або робляться копії єдиного документа за кількістю завантажених транспортних одиниць.

На небезпечні вантажі, які не можуть вантажитися спільно в один і той же транспортний засіб у зв'язку із заборонами на їх сумісне завантаження, обов'язково виписуються окремі транспортні документи.

При виконанні міжнародних перевезень транспортний документ заповнюється офіційною мовою країни відправлення. Якщо ця мова не є англійською, німецькою або французькою, то інформація в транспортному документі дублюється на одній із зазначених мов, якщо міжнародними договорами не передбачено інше.

Інформація, що стосується видів небезпеки вантажу, що підлягає перевезенню, може бути включена до відповідного транспортного документа або може додаватися до нього (наприклад, у вигляді специфікації).

Приклад оформлення транспортного документа на небезпечний вантаж показанона рис. 1.

Транспортный документ на опасный груз

Рис. 1. Транспортний документ на небезпечний вантаж