2/04/2020

Як правильно перевозити антисептик, що містить 75% етилового спирту плюс 25% гліцерину

Епідемія коронавірусу набирає обертів, а масок і антисептиків для всіх не вистачає. Порятунок потопаючих, як відомо, справа рук самих потопаючих, і багатьом з нас довелося взяти в руки голки з нитками й самостійно виготовити маски. Кмітливість і уроки хімії стали в нагоді й для того, щоб зробити антисептик: 75% етилового спирту плюс 25% гліцерину – і готово!

Природно, підвищений попит на антисептики суттєво підвищив обсяги їх перевезення. У зв'язку із цим і в приватних осіб, і в перевізників небезпечних вантажів виникло запитання, а як їх правильно класифікувати й перевозити?

Давайте розбиратися разом.

Антисептик, що складається з 75% етилового спирту плюс 25% гліцерину

Класифікація антисептика

Першим етапом допуску до перевезення небезпечного вантажу є його класифікація. В основному це робиться шляхом проведення лабораторних випробувань і порівняння отриманих результатів із критеріями класифікації, наведеними в главі 2.2 ДОПНВ/ADR. Для позицій розчинів спирту етилового в Переліку небезпечних вантажів зазначено, що розчини зі вмістом етилового спирту більше 70% характеризуються середнім ступенем небезпеки, тобто відносяться до групи упакування II. Наприклад, для № ООН 3065 там зазначена концентрація спирту для всіх груп упакування.

Що стосується визначення номера ООН розчину, то тут усе просто. Перший компонент — спирт етиловий є небезпечним і зазначений у Переліку небезпечних вантажів прямо за найменуванням під № ООН 1170, а другий компонент – гліцерин небезпечним не є й у чистому вигляді має температуру спалаху близько 200 °C. Відповідно до підрозділу 3.1.3.2 ДОПНВ/ADR розчин повинен бути віднесений до номера ООН і належного відвантажувального найменування переважної речовини, а оскільки перший компонент є переважним, то отриманий антисептик буде небезпечним вантажем класу 3 «Легкозаймисті рідини», № ООН 1170 РОЗЧИН СПИРТУ ЕТИЛОВОГО, група упакування II. Останнє із усіх найменувань, зазначених у стовпчику 2 Переліку небезпечних вантажів, найбільш точно описує вантаж.

Умови перевезення антисептика

Як повинні поводитися автомобільні перевізники, що доставляють антисептик в аптеки, і прості громадяни? У ряді випадків під час перевезення такого антисептика необов'язково виконувати вимоги ДОПНВ/ADR, оскільки діє одне з двох звільнень:

1. Відповідно до спеціального положення 601 глави 3.3 ДОПНВ/ADR вимоги цієї угоди не поширюються на готові до вживання вироби фармацевтичної промисловості (ліки), які були виготовлені й упаковані для роздрібного продажу або розподілу для індивідуального вживання або побутового застосування.

2. Відповідно до положень підпункту 1.1.3.1 «a» ДОПНВ/ADR його вимоги не застосовуються до перевезення небезпечних вантажів приватними особами, коли ці вантажі упаковано для роздрібного продажу й призначено для їх особистого споживання або використання в побуті. Значить для того щоб це звільнення почало діяти, достатньо надійно закрутити ковпачок на склянці для виключення витоку розчину в нормальних умовах перевезення.

Однак якщо перевізникові буде потрібно перевезти такий розчин для інших цілей, в іншій упаковці або іншим способом, то відповідні вимоги ДОПНВ/ADR повинні виконуватися.

Обов'язки, пов'язані із класифікацією антисептика

Пам’ятайте! Про класифікацію повинен подбати виробник хімічного продукту. Інформація про класифікацію небезпечних вантажів наводиться в розділі 14 Паспорта безпеки. Для небезпечних вантажів у цьому розділі Паспорта безпеки вказується номер ООН вантажу, належне відвантажувальне найменування й група упакування, якщо така призначена. Перевізник зобов'язаний перед перевезенням небезпечного вантажу переконатися, що вантаж класифіковано й допущено до перевезення.